Președintele Consiliului Concurenței: "Există suspiciunea că furnizorii evită să lanseze plângeri la adresa marilor retaileri"

Președintele Consiliului Concurenței: "Există suspiciunea că furnizorii evită să lanseze plângeri la adresa marilor retaileri"
Numărul produselor românești de pe rafturile marilor magazine, în creștere
Consiliul Concurenței întreabă furnizorii dacă regulile referitoare la accesul la raft sunt respectate de marii retaileri, în conformitate cu noile contracte.
Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, invitat miercuri, 5 iunie, la „Apel matinal” de la Radio România Actualități, a spus că instituția a început să facă verificări în contextul în care există suspiciunea că furnizorii evită să lanseze plângeri la adresa marilor retaileri în privința accesului la raft.
Bogdan Chirițoiu a spus că anul trecut a intrat în vigoare o legislație nouă referitoare la regulile de acces pe care marii retaileri le pot impune producătorilor de alimente, ce transpune o directivă europeană.
„Noi verificăm dacă a fost respectată această nouă legislație, dacă toate contractele care sunt între marile lanțuri de magazine și furnizorii lor respectă noua legislație și până acum, din semnele pe care la avem, contractele au fost adaptate la noua legislație.
În momentul de față întrebăm furnizorii dacă și în practică regulile sunt respectate, dacă și comportamentele marilor retaileri se conformează acestor noi contracte.
Plângeri nu avem până în momentul de față, de aceea mergem noi în întâmpinarea comercianților, furnizorilor, ca să vedem care e comportamentul real în piață, pentru că există suspiciunea că lumea evită să lanseze plângeri oficiale.”, a spus invitatul la „Apel matinal” de la Radio România Actualități.
Numărul produselor românești de pe rafturile marilor magazine, în creștere
De asemenea, președintele Consiliului Concurenței a spus că pe ansamblul sectorului au fost observate o creștere a numărului produselor românești în marile lanțuri de magazine, precum și o capacitate îmbunătățită a sectorului.
Citește și:
- 21:11 - Ion Cristoiu: „Cel mai important pentru domnul Bolojan este eșecul dezastruos al demonstrației din Piața Victoriei”
- 21:07 - Ilie Bolojan: Am luat act de decizia complet greșită și iresponsabilă a PSD față de România. Voi continua să-mi exercit mandatul – LIVE TEXT
- 20:49 - Tragedie în Tulcea: un polițist de 20 de ani a fost găsit mort
- 20:19 - Fostul ministru al Transporturilor Radu Berceanu, huiduit și evacuat de jandarmi de la manifestația pro-Bolojan din Piața Victoriei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News














