Advertising
Nicușor Dan a promulgat legea care le interzice agresorilor sexuali condamnați să mai lucreze în școli, spitale sau centre de îngrijire

Nicușor Dan
Scris deDaniel Onescu
Publicat26 mar. 2026, 08:31
Actualizat26 mar. 2026, 09:20
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care agresorii sexuali condamnați, înscriși în Registrul Național al Persoanelor care au comis infracțiuni sexuale, nu mai pot fi angajați sau nu pot desfășura activități de voluntariat în școli, spitale, centre de îngrijire, centre sportive ori în alte instituții, publice sau private, care presupun contact direct cu copii, vârstnici sau persoane vulnerabile.
Citește și
- 14:03Scandal în coaliție! Claudiu Manda îl atacă dur pe Bolojan: „Ați căutat un pretext ca să nu vă țineți de cuvânt”
- 13:17Zi decisivă pentru formarea Guvernului: PNL, USR și UDMR fac ultimele calcule înainte de desemnarea premierului
- 10:36Von der Leyen, anchetată după ce a refuzat să facă publică o discuție secretă cu Zelenski și alți lideri
- 09:20Ninel Peia, acuzații dure la adresa lui Ilie Bolojan: miza ascunsă din negocierile pentru guvern
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News


























