Actualitate· 1 min citire

MIERCUREA NIRAJULUI: Sutele de pești au murit din cauza lipsei de oxigen

776add00bc603bfd0f40b0ad3956a661

776add00bc603bfd0f40b0ad3956a661

Scris de Diana Panca Publicat: 10 aug. 2019, 15:32

Intervenția pompierilor de la Serviciul de voluntari pentru situații de urgență din Miercurea Nirajului la un lac din oraș a fost determinată de sesizarea privind moartea unui număr impresionant de pești.

Sutele de pești au murit, se pare, din cauza lipsei de oxigen și a temperaturilor ridicate din ultima perioadă.Lacul se află în proprietatea unui târgumureșean al cărui copil s-a înecat, în urmă cu 10 ani, în lac. De atunci, pescuitul este interzis și lacul a devenit suprapopulat.Potrivit comandantului SVSU , mostre din pești au fost trimise spre analiză la București, pentru a determina cu exactitate cauza care a dus la pierirea celor două tone de pești. 

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate