LEGE: Copiii de până la 7 ani nu mai pot fi trimiși în orfelinate. Lavinia Cosma și Csép Andrea, printre inițiatori

CE50AA40-284C-4A58-9338-E86F448C1242
Parlamentul României a adoptat Legea de creștere, până la 7 ani, a vârstei la care copiii din sistemul de protecție sunt trimiși în orfelinate.
Parlamentarele din toate formațiunile politice și-au unit forțele la inițiativa deputatei independente Oana Bîzgan și au depus un proiect de lege privind protecția și promovarea drepturilor copilului. Pe scurt, inițiativa, devenită Lege, prevede creșterea vârstei minime de la 3 la 7 ani pentru trimiterea copiilor din sistemul de protecție în servicii de tip rezidențial — impropriu numite “orfelinate”.Deputatele și senatoarele au justificat proiectul de lege pe baza 'principiului interesului superior al copilului'. Din această perspectivă, semnatarele motivează că instituționalizarea copiilor are efecte ireversibile atât asupra comportamentului, cât și asupra dezvoltării ulterioare a minorilor.
''E un moment important pentru noi, femeile din Parlamentul României. Mesajul nostru, indiferent de culoarea politică se referă la puterea pe care o avem împreună în a găsi soluții la probleme sociale precum cea adresată prin această inițiativă. Este nevoie de mult mai multe femei în politică care să se implice în viața comunității locale sau care să activeze la nivel național',
spune
deputata USR de Mureș, Lavinia Cosma.
''Sunt mamă a trei copii și am convingerea că din punct de vedere al dezvoltării individuale sănătoase este crucial ca toți copiii să fie crescuți într-un mediu familial. Dacă un copil nu poate fi crescut de părinți, trebuie să facem tot posibilul să fie plasat la rude, cu o familie substitutivă sau la asistent maternal și nu în instituții colective”
a subliniat
deputatul UDMR de Mureș, Csép Éva-Andrea
. Proiectul a fost susținut de peste 60 de deputate și senatoare din Parlamentul României.Adoptarea acestei legi se dorește a fi un prim pas al colaborării transpartinice la feminin pentru promovarea unor proiecte necesare și benefice pentru protecția copiilor, egalitatea de șanse, educație, sănătate, protecție și siguranță.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:41 - Cristian Rizea: Declarații despre presupuse presiuni după intervenția din Parlamentul European
- 17:26 - Prima reacție a ministrului Culturii, după ce a fost înregistrat înjurând interesul național: ”Cineva dorește să mă discrediteze”-VIDEO
- 14:49 - Fjord, filmul lui Cristian Mungiu, în drum spre marele Oscar, după triumful de la Cannes
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News













