Centrul Mobil de Instruire a Populației pentru Răspuns în Situații de Urgență și Caravana “FII PREGĂTIT” ajung și în județul Mureş

Centrul Mobil de Instruire a Populației pentru Răspuns în Situații de Urgență și Caravana “FII PREGĂTIT” ajung și în județul Mureş
Activitățile sunt destinate atât copiilor, cât și adulților
În perioada 30-31 Iulie 2022, Centrul Mobil de Instruire a Populației pentru Răspuns în Situații de Urgență și Caravana “FII PREGĂTIT” ajung și în județul MUREȘ.
Astfel, personalul specializat din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “HOREA” al județului Mureș, vă așteaptă Sâmbătă, 30 Iulie și Duminică, 31 Iulie, în Municipiul Sighișoara, Piața Sigma – Parcarea Centrală, în intervalul orar 11:00 – 19:00, să participați la câteva lecții “vitale” de aplicat în contextul producerii unei situații de urgență.
Folosind tehnologia simulării flăcărilor de ultimă generaţie, scenarii pentru prevenirea incendiilor, tehnologii de recunoaştere a pericolelor şi efecte multimedia, Centrul Mobil Instuire a Populației pentru Răspuns în Situații de Urgență este conceput astfel încât să poată asigura o învăţare prin deplasarea acestuia în diverse locuri din ţară, crescând astfel accesibilitatea întregii populaţii la acest tip de învăţare și pregătire în situații de urgență.
De asemenea, printre principalele teme ce vor fi prezentate în cadrul activităţilor Caravanei “FII PREGĂTIT”, se regăsesc:
- acordarea primului ajutor în caz de stop cardio-respirator la adult/copil/nou – născut;
- recunoaşterea şi tratarea obstrucţiei căilor aeriene superioare;
- tehnici și manevre de prim ajutor în diverse alte situații de urgență;
- prezentarea tehnicii și aparaturii de intervenție/exerciții demonstrative.
Menționăm faptul că în aceste două zile, activitățile sunt destinate atât copiilor, cât și adulților, indiferent de vârstă.
Sursa: Realitatea de Mures
Citește și:
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 13:56 - Kelemen Hunor avertizează asupra colapsului social: „Suntem la limită, prăpastia dintre bogați și săraci este uriașă”
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News




_e32ebcad9a.webp)






