Avertizare ANM - Cod galben de ploi și vijelii

Avertizare ANM - Cod galben de ploi și vijelii
Avertizare meteo ANM de ploi, vânt şi vijelii, în mai multe judeţe ale ţării
Avertizare meteo de ploi, vânt şi vijelii, în mai multe judeţe ale ţării a fost emisă, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, avertizare cod galben de ploi însemnate cantitativ și intensificări ale vântului pentru zone din Dobrogea și sud-estul Munteniei, respectiv județele Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași.
Potrivit ANM, în Dobrogea și sud-estul Munteniei vor fi ploi ce vor avea și caracter de aversă și, mai ales prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 25...30 l/mp și izolat 40 l/mp.
Pe parcursul zilei de marți (11 aprilie), vântul va avea intensificări cu viteze de 55...70 km/h.
Marți, intensificări temporare ale vântului vor fi și în sudul Moldovei și local în Muntenia, cu rafale în general de 45...55 km/h, iar la altitudini de peste 1700 m în Carpații Meridionali și de Curbură vor fi viteze de 70...80 km/h.
Avertizarea cod galben de ploi însemnate cantitativ și intensificări ale vântului intră în vigoare marți dimineața la ora 6:00 și va fi valabilă până miercuri, la ora 15:00.
Citește și:
- 21:57 - ONU critică dur declarațiile lui Trump: „Discursul urii rasiste” poate alimenta intoleranța
- 20:37 - Parlamentul a decis să accepte prezența pe teritoriul României a unor echipamente şi forţe militare americane
- 20:34 - Ion Cristoiu, analiza momentului despre implicarea României în conflictul SUA-Iran: „AUR este marele câștigător al momentului, pentru că vrea pace”
- 20:32 - Anca Alexandrescu: „Nu vreau să expunem România în acest moment”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News











