EVENIMENT UNIC la Sighișoara

maxresdefault
O expoziție permanentă despre restaurarea orgilor din Biserica Mănăstirii din municipiul Sighișoara este deschisă zilnic între orele 10 și 17. Evenimentul intitulat ”Orga bisericii” va începe vineri, 31 mai, la ora 15,30 cu primirea invitaților de onoare la sediul Forumul Democrat al Germanilor din Sighișoara.
La deschiderea festivă vor participa copiii
”Burgspatzen”
în piața Muzeului, iar de la ora 17 va începe concertul de orgă susținut de Steffen Schlandt din Brașov, urmat de prelegere despre restaurarea orgii.
Sâmbătă, 1 iunie,
de la ora 12 se va desfășura programul pentru copii, sceneta muzicală ”Muzicanții din Bremen” în limba română. După o prelegere despre orgile din Sighișoara va începe concertul coral susținut de Birmongham Festival coral Society cu piese de Vivaldi, Mozart și muzică folclorică.
Duminică, 2 iunie,
de la ora 10 slujba religioasă la Biserica Mănăstirii va fi susținută de episcopul R,.Guib și preotul B. Frochlich, urmată de un concert de orgă cu Theo Halmen.de la ora 15 va începe
Parada portului și a dansului popular săsesc
cu formațiile de dans din Reghjin, Sibiu, Sebeș și Sighișoara, împreună cu fanfara Schasburg Brass, în Piața Cetății.Evenimentul va lua sfârșit cu Soiree la bastionul Cositorarilor începând cu ora 18.
Citește și:
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
- 07:52 - De ce anvelopele All Season nu sunt bune pe zăpadă
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News






_4f88515c25_a3b9209761.webp)




