La 18 ani, aparatul de radioterapie de la Târgu Mureș mai este reparat o dată...
23 aug. 2019, 15:47
Actualizat: 23 aug. 2019, 15:47

92ADDF67-B263-4033-93EA-15842D96CCD5
Articol scris de Scris de Bogdan Brad
Vechi de 18 ani, aparatul de radioterapie al Spitalului Clinic Județean Mureș s-a defectat în 21 iunie.
În urma unei evaluări, a fost alocată suma necesară și au fost comandate piesele, care au fost deja instalate pe aparat.Acum se fac probele pentru punerea în funcțiune, a explicat directorul spitalului, dr. Ovidiu Gârbovan.
În perioada în care aparatul a fost defect, pacienții care au avut nevoie de tratament au fost direcționați către centrele din Cluj-Napoca, București și Sibiu.sursa: radiomures.ro
Citește și:
- 21:57 - ONU critică dur declarațiile lui Trump: „Discursul urii rasiste” poate alimenta intoleranța
- 20:37 - Parlamentul a decis să accepte prezența pe teritoriul României a unor echipamente şi forţe militare americane
- 20:34 - Ion Cristoiu, analiza momentului despre implicarea României în conflictul SUA-Iran: „AUR este marele câștigător al momentului, pentru că vrea pace”
- 20:32 - Anca Alexandrescu: „Nu vreau să expunem România în acest moment”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News











