Caz şocant în Sovata: un elev a intra cu o armă la ore

Caz şocant în Sovata: un elev a intra cu o armă la ore
Elevul, un tânăr de 18 ani, din Sovata, a fost condus la sediul poliției
Ieri, în jurul orei 11:30, polițiștii din cadrul Poliției Stațiunii Sovata au fost sesizați, de către reprezentanții unei unități de învățământ din localitate, cu privire la faptul că, la data de 15 mai 2023, în timpul orelor, un profesor a găsit asupra unui elev din clasa a XII-a o armă.
În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a stabilit că este vorba de o armă de tip airsoft, cu bile, nesupusă autorizării.
Elevul, un tânăr de 18 ani, din Sovata, a fost condus la sediul poliției, fiind sancționat contravențional cu o amendă de 2.000 de lei, pentru nerespectarea art. 65, al. 1, lit. d din Legea 295/2004 „sunt interzise portul și folosirea armelor sau dispozitivelor neletale în locuri publice” și a art. 129, pct. 32 din aceeași lege „portul, folosirea și transportul armelor neletale utilitare și de agrement fără respectarea condițiilor prevăzute la art.65.”
De asemenea, arma în cauză a fost confiscată.
foto: arhiva
Sursa: Realitatea de Mures
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News














