Dosar penal după ce mai mulți tineri din Sighișoara au desenat simbolul svastica pe doi stâlpi ai sinagogii evreiești

Dosar penal după ce mai mulți tineri din Sighișoara au desenat simbolul svastica pe doi stâlpi ai sinagogii evreiești
Dosar penal la Sighișoara
La data de 22 decembrie, în cursul serii, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Sighișoara au fost sesizați cu privire la faptul că, pe strada Tache Ionescu din localitate, pe 2 stâlpi ce aparțin Sinagogii evreiești sunt desenate două simboluri svastica.
La fața locului, s-au deplasat polițiștii de investigații criminale, unde au constatat că cele sesizate se confirmă.
Polițiștii au demarat de îndată o anchetă, pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările comiterii faptei, precum și pentru tragerea la răspundere penală a autorilor.
La data de 24 decembrie, la sediul Poliției, au fost conduse cinci persoane, pentru clarificarea cu exactitate a situației de fapt si luarea măsurilor legale ce se impun.
Față de un tânăr, în vârsta 15 ani, din Sighișoara, sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de utilizarea în public a simbolurilor antisemite, conform Legii 157/2018 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea antisemitismului.
Sursa: Realitatea de Mures
Citește și:
- 19:16 - Donald Trump anunță că trimite nave de război ca să deschidă Strâmtoarea Ormuz
- 14:17 - Petrolier grecesc, atacat de o dronă în Marea Neagră. La bord se afla și un marinar român
- 14:07 - MAE anunță atacuri cibernetice asupra platformelor sale. Site-urile eViza și eConsulat, ținta unui atac DDoS
- 13:12 - Alexandra Păcuraru, vicepreședinte AUR regiunea Dobrogea, s-a alăturat apelului lui Călin Georgescu de a planta copaci – FOTO/VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News











