Dorin Florea crede că reluarea cursurilor școlare după 15 mai ar fi un RISC URIAȘ

Dorin Florea crede că reluarea cursurilor școlare după 15 mai ar fi un RISC URIAȘ
Dorin Florea, primarul municipiului Târgu Mureș, a transmis un mesaj tranșant, legat de posibila reluare a anului școlar, după data de 15 mai
Dorin Florea, primarul municipiului Târgu Mureș, a transmis un mesaj tranșant, legat de posibila reluare a anului școlar, după data de 15 mai.
"Dacă se va lua această decizie, eu cred că pericolul la care vor fi expuși elevii și cadrele didactice va fi infinit mai mare decât dacă s-ar considera anul școlar încheiat. Din punct de vedere administrativ, unitățile de învățământ sunt pregătite pentru reînceperea activității educaționale, dar cred că pentru copii, profesori și pentru familiile acestora ar fi un risc uriaș, având în vedere ușurința cu care se răspândește coronavirusul", mai spune Dorin Florea, care adaugă faptul că "nu văd rostul ca pentru o lună de zile (15 mai-15 iunie) elevii să fie chemați la cursuri și să fie astfel expuși riscului de îmbolnăvire."
În opinia edilului din Târgu Mureș, cea mai bună soluție ar fi ca toate mediile să fie încheiate în baza unor teste ce pot fi susținute în mediul electronic, iar pe parcursul anului școlar următor, elevii să recupereze pe cât posibil materiile de bază.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:31 - INHGA: Cod galben de inundații în opt bazine hidrografice, până vineri dimineața
- 12:23 - Sondaj: 31% dintre femei se simt discriminate la locul de muncă din cauza faptului că sunt mame
- 12:17 - ÎCCJ, decizie crucială în cazul lui Călin Georgescu. Ce se va întâmpla cu dosarul candidatului interzis
Urmărește știrile Realitatea de Mures și pe Google News













